پرتال جامع راه سلامت ایرانیان یک سامانه تخصصی در حوزه ی سلامت کشور است، شما می توانید هر آنچه می خواهید در آن با موضوع سلامت بجویید و بیابید، یا بانکهای اطلاعاتی ما را مرور کنید !

اخبار حوزه سلامت   جراحی فک و صورت

  • PDF
جراحی فک و صورت شامل چه مواردی می شود:
جراحی فک و صورت جراحی ‌ایست که طیف وسیعی از بیماری‌ها، صدمات و نقوص سر و صورت و فک و گردن و طاق جمجمه، چه بافت نرم و چه بافت سخت ناحیه دهان و فک و صورت را اصلاح می‌کند. این رشته در ایالات متحده امریکا  از تخصص‌های رشته دندان‌پزشکی است و در ایران هم جزو شاخه دندانپزشکی می باشد. در واقع هر نوع نا هماهنگی در قسمت فک و صورت از جمله قرار نگرفتن دقیق دندانها روی هم و یا جلو و عقب بودن فک پائین و بالا و داشتن هرنوع عارضه ای روی کام دهان با این جراحی رفع می گردد.
 
این جراحی برای بیمار هم جنبه زیبائی دارد و هم جنبه درمانی .بعضی از بیماری های مربوط به فک و دهان زندگی انسان را مختل میکند که با انجام این جراحی اکثر مشکلات بیمار رفع خواهد شد. یکی از مشکلات عمده در این بیماران اختلال در جویدن است. اگر فک پایین بسیار کوچک باشد می تواند باعث خرناس کشیدن و وقفه تنفسی در هنگام خواب شود و این شرایط می تواند بسیاری مشکلات دیگر را نیز در ادامه برای فرد به همراه داشته باشد. در مواردی که لب بالا کوتاه بوده و استخوان اضافی بطور عمودی در فک بالا وجود داشته باشد، لب ها معمولاً بدون تلاش برای بستن آنها باز می مانند و دلیل این موضوع اضافه بودن یک سوم پایینی صورت است. در نتیجه، این شرایط می تواند باعث ایجاد بوی نامطلوب دهان و تشدید مشکل شود. علاوه بر این در نوع حاد بیماری، تاثیرات منفی شدید بر وضعیت صحبت کردن فرد خواهد داشت و اغلب با درد در ناحیه مفصل فک همراه است.
 
مدت زمان بهبود پس از جراحی
بسته به نوع مشکل بیمار، مدت زمان درمان و دوره بهبود متفاوت است منتهی از آنجائیکه در بعضی عارضه های فکی مدت زمان درمان طولانی است و احتمالاً مراقبت های خاصی نیاز دارد انگیزه بیمار و اراده قوی آن و در نهایت همکاری او باعث رسیدن به بهترین جوابگیری از جراحی می شود.
 
نکات مهم برای انجام جراحی فک صورت:
به علت پیچیدگی های این نوع عمل صرفاً تعداد محدودی از دندانپزشکان توانائی انجام دقیق و حساب شده این نوع جراحی را دارا می باشند. ضمناً تجربه و تخصص نقش بسیار مهمی در انجام این نوع جراحی دارد. پزشکان مربوط به این نوع جراحی  را دارند. از طرفی چون طول درمان کوتاه نیست و بیمار میبایست مدام تحت نظر پزشک خود قرار داشته باشد ،از این رو اعتبار نقش زیادی در انتخاب شما دارد .پس برای انتخاب مرکز مورد نظر به اعتبار تیم پزشکی خود دقت نمائید.
 
آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳

آخرین برچسب ها