پرتال جامع راه سلامت ایرانیان یک سامانه تخصصی در حوزه ی سلامت کشور است، شما می توانید هر آنچه می خواهید در آن با موضوع سلامت بجویید و بیابید، یا بانکهای اطلاعاتی ما را مرور کنید !

اخبار حوزه سلامت   15 نشانه سرطان که آقایان نادیده می گیرند

  • PDF
15 نشانه سرطان که آقايان ناديده مي گيرند
 
درصورتيکه آقايان از بعضي از نشانه هاي سرطان آگاه باشند و با هشياري اين نشانه ها را زير نظر گرفته و در صورت اطلاع و آگاهي از هر نشانه خطرناک و جدي سرطان در بدن، سريعا به پزشک مراجعه نمايند، شانس بهتري براي درمان آن سرطان و شفا يافتن، دارند.
 
بعضي از نشانه هاي سرطان در مردان، مخصوص است. اين علايم براحتي نشان دهنده مشکل در بعضي از قسمت هاي بدن مي باشند، اما بقيه انواع سرطان و علايمشان، ممکن است گنگ بوده و براحتي قابل تشخيص نباشند.
 
درد – نشانه اول سرطان در آقايان
 
هرچه افراد سنشان بالا مي رود، ميزان انواع درد و خشکي در آنها بيشتر مي شود. هرچند درد نشانه‌اي مبهم و پيچيده است و معمولا کم تر بيشتر انواع درد نشانه سرطان نيستند، اما با اينحال امکان دارد بعضي از انواع درد نشانه هاي اوليه ابتلا به سرطان در آقايان باشد.
 
طبق توصيه جامعه سرطان آمريکا هر درد ادامه دارد و مزمن بايد توسط پزشک بررسي شود. حتي اگر مشکل و درد شما از سرطان نباشد، بازهم شما از مراجعه به دکتر سود مي بريد، چراکه ممکن است پزشک بتواند براي درد شما و مشکلي که باعث آن شده، درماني مناسب پيدا نمايد.
 
تغييرات در بيضه ها – نشانه دوم سرطان در آقايان
 
سرطان بيضه معمولا بين سنين 20 تا 39 سال در آقايان رخ مي دهد. جامعه سرطان آمريکا توصيه مي کند که مردان مرتب براي ابتلا به اين سرطان آزمايش داده و همچنين خودشان نيز ماهانه نشانه هاي ابتلا به اين سرطان را بررسي نمايد. هر تغيير در سايز بيضه ها از قبيل رشد يا کوچک شدن آنها مي تواند نگران کننده باشد. بعلاوه هرگونه ورم، برجستگي و يا احساس سنگيني در کيسه بيضه نيز بايد مدنظر قرار داد. اگر هرگونه توده ي سختي در بيضه خود احساس کرديد سريعا به پزشک مراجعه نماييد.
 
تغييرات در غدد لنفاوي – نشانه سوم سرطان در مردان
 
اگر هرگونه برجستگي و يا ورم در غدد لنفاوي خود که زير بقل، روي گردن و جاهاي ديگر بدنتان وجود دارند، حس کرديد بايد نگران شويد. اگر غده لنفوي شما به تدريج بزرگ مي شود و هم اکنون بزرگ تر از يک ماه پيش است، بايد به پزشک مراجعه نماييد. دکتر غدد لنفاوي شما را بررسي کرده و مشخص مي کند مشکل شما بدليل سرطان است و يا به مشکل ديگري همچون ورم غدد لنفاوي دچار شده ايد.
 
توده پستان – نشانه چهارم سرطان در مردان
 
اگر شم مثل اکثر آقايان فکر مي کنيد، احتمالا هيچگاه خطر ابتلا به سرطان پستان در آقايان را جدي نمي گيريد. هرچند اين سرطان در آقايان معمول نيست، اما امکان رخ دادن آن وجود دارد. هر توده در نواحي پستان آقايان بايد با دقت بررسي شود. همچنين جامعه سرطان آمريکا چندين علامت خطرناک ديگر بجز توده سرطاني در اين ناحيه را مورد اشاره قرار مي دهد، اين نشانه ها شامل:
 
فرورفتگي و يا چروک پوست سينه
تو رفتن نوک پستان
سرخ شدن و يا پوسته پوسته شدن پوست پستان
ترشحات چرکي از پستان
تب – نشانه پنجم سرطان آقايان
 
اگر شما بدون دليل دچار تب شديد ممکن است اي تب نشان دهنده ابتلا به سرطان باشد، البته تب مي تواند نشانه مشکلات ديگر همچون ذات الريه و يا عفونت باشد. خيلي از انواع سرطان در مراحل رشدشان ممکن است باعث تب شدن، براي مثال انواع سرطان هاي خون شامل لوسمي و لنفوم باعث ايجاد تب مي شوند.
 
کاهش وزن غيرعادي – نشانه ششم سرطان مردان
 
در صورت از دست دادن 10 درصد وزن بدن در 3 تا 6 ماه بدون اينکه ورزش کنيد و يا رژيم بگيريد، بايد حتما به پزشک مراجعه کنيد؛ وي معتقد است که اين کاهش وزن تا زمانيکه خلافش ثابت نشده، نشانه سرطان است. از پزشکتان بخواهيد که شما را آزمايش و يا حتي سي‌تي اسکن کند تا معلوم شود که کاهش وزن شما نشانه، سرطان است و يا مشکلات ديگر، مثلا تيروئيد پرکار!
 
درد شديد شکمي و افسردگي – نشانه هفتم سرطان در آقايان
 
بعضي از پزشکان معتقداند هر مردي که درد شديدي در ناحيه شکم دارد و احساس افسردگي هم مي‌کند، نياز به معاينه دارد، چراکه بعضي تحقيقات نشان مي دهند بين سرطان پانکراس و افسردگي ارتباطي وجود‌ دارد.
 
خستگي – نشانه هشتم سرطان در آقايان
 
خستگي و فرسودگي مي‌تواند يکي از نشانه‌هاي مبهم سرطان باشد. اين خستگي ممکن است ناشي از رشد غده سرطاني بوده و مي تواند نشان دهنده ابتلا به بعضي از سرطان‌ها مانند سرطان خون، سرطان معده و يا سرطان روده بزرگ باشد.
 
سرفه‌هاي مداوم – نشانه نهم سرطان در مردان
 
هرچند که سرفه معمولا از نشانه‌هاي بيماري‌هايي چون سرماخوردگي، آنفولانزا و آلرژي بوده و يا حتي از عوارض جانبي بعضي از داروها مي باشد، اما سرفه طولاني مدت که بيشتر از 3 تا 4 هفته طول بکشد، بخصوص در افراد سيگاري مي‌تواند خطرناک باشد.
 
مشکل در بلعيدن و خوردن – نشانه دهم سرطان در آقايان
 
مشکلي که در زمينه بلعيدن و فرودادن غذا رخ مي‌دهد، مي‌تواند نشانه سرطان دستگاه گوارش، مثلا سرطان مري باشد.
 
تغييرات پوستي – نشانه يازدهم سرطان در آقايان
 
اکثر ما ميدانيم که تغييرات خال‌هاي گوشتي و خال‌هاي سياه نشانه‌ي مشخص سرطان پوست هستند. خونريزي يا پوسته‌ پوسته شدن بيش از حد پوست نيز يکي از علايم خطرزا مي‌باشد. هرچند تعيين کردن اينکه چه مدت اين مشکلات طول بکشد، بايست به پزشک مراجعه کرد، مشکل است، اما پزشکان معتقدند اگر اين علايم بيشتر از چند هفته طول بکشد، مي‌بايست حتما به پزشک مراجعه کرد.
 
خونريزي غيرطبيعي – نشانه دوازدهم سرطان در مردان
 
هر زمانيکه در بخش هايي از بدن خود که سابقه نداشته و منطقي نيست خونريزي ديديد به پزشک مراجعه نماييد. بالاآوردن خون، خون در آب دهان، خون در ادرار و خون در مدفوع از نشانه هاي خطرناک مي باشند. بطور مثال خون در مدفوع مي تواند نشانه ابتلا به سرطان کولون (روده بزرگ) باشد.
 
تغييرات دهاني – نشانه سيزدهم سرطان در آقايان
 
همه بخصوص افراد سيگاري هميشه بايد نسبت به تکه‌هاي سفيد درون دهانشان و يا نقاط سفيد برروي زبانشان حساس باشند، چرا که هردو اين نشانه‌ها مي‌توانند عوامل پيش‌سرطاني، بنام لکوپلاکيا باشند.
 
سوءهاضمه – نشانه چهاردهم سرطان در مردان
 
سوء هاضمه بدون هيچ‌دليلي خطرناک است و مي‌تواند نشانه‌هاي اوليه بيماري‌هاي خطرناکي چون سرطان مري، معده و يا دهان باشد.
 
مشکلات ادراري – نشانه پانزدهم سرطان در آقايان
 
هرچه سن مردان افزايش مي يابد، مشکلات ادراري شامل افزايش تعداد دفعات ادرار (بخصوص در شب)، احساس نياز به ادرار کردن، احساس خالي نشدن کامل مثانه، عدم توانايي در ادرار، ريختن ادرار هنگام خنديدن و يا سرفه و يا ضعف شدت ادرار کردن بيشتر مي شوند.
 
هر مردي با افزايش سن دچار اين مشکلات مي شود. اما در صورتيکه اين به اين مشکلات دچار شديد بايد به پزشک مراجعه کنيد، چرا که ممکن است اين مشکلات ناشي از سرطان پروستات باشد. پزشک با انجام آزمايش از اينکه شما به اين سرطان مبتلا هستيد يا خير اطمينان حاصل مي کند.
Tags:     راه سلامت      آموزش و پژوهش      سرطان      آقایان
آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶

آخرین برچسب ها